uLwesihlanu

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Spring na: navigasie, soek

Xhosa (xh)[wysig]

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   uLwesihlanu     ooLwesihlanu  
Vokatief   Lwesihlanu     boLwesihlanu  
Lokatief   kuLwesihlanu     kooLwesihlanu  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  nguLwesihlanu     ngooLwesihlanu  
Nominatief
(negatief)
  (k)akunguLwesihlanu     (k)akungooLwesihlanu  
Met besitskakels: uLwesihlanu (possessief)

Open book 01.png Selfstandige naamwoord[wysig]

Klas 1a,  meervoud: klas 2a


Nuvola apps edu languages.png Uitspraak:[wysig]

IPA:
sonder kopulatief: [ulɔ̯esiˈɬaːnu], vokatief: [lɔ̯esiˈɬaːnu]; lokatief: [kˀulɔ̯esiˈɬaːnu]; meervoud: [ɔːlɔ̯esiˈɬaːnu], vokatief: [ɓɔlɔ̯esiˈɬaːnu]; lokatief: [kˀɔːlɔ̯esiˈɬaːnu]
met kopulatief: positief: [ŋgulɔ̯esiˈɬaːnu], meervoud: [ŋgɔːlɔ̯esiˈɬaːnu]; negatief: [(kˀ)akˀuŋgulɔ̯esiˈɬaːnu], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgɔːlɔ̯esiˈɬaːnu]


Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse:[wysig]

Vrydag



Zoeloe (zu)[wysig]

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   uLwesihlanu     oLwesihlanu  
Vokatief   Lwesihlanu     boLwesihlanu  
Lokatief   kuLwesihlanu     koLwesihlanu  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  nguLwesihlanu     ngoLwesihlanu  
Nominatief
(negatief)
  (k)akunguLwesihlanu     (k)akungoLwesihlanu  
Met besitskakels: uLwesihlanu (possessief)

Open book 01.png Selfstandige naamwoord[wysig]

Klas 1a,  meervoud: klas 2a


Nuvola apps edu languages.png Uitspraak:[wysig]

IPA:
nie-predikatief: [ulɔ̯esiˈɬaːnu], vokatief: [lɔ̯esiˈɬaːnu]; lokatief: [kˀulɔ̯esiˈɬaːnu]; meervoud: [ɔːlɔ̯esiˈɬaːnu], vokatief: [ɓɔlɔ̯esiˈɬaːnu]; lokatief: [kˀɔːlɔ̯esiˈɬaːnu]
predikatief: positief: [ŋgulɔ̯esiˈɬaːnu], meervoud: [ŋgɔːlɔ̯esiˈɬaːnu]; negatief: [(kˀ)akˀuŋgulɔ̯esiˈɬaːnu], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgɔːlɔ̯esiˈɬaːnu]


Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse:[wysig]

Vrydag