uMgqibelo

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Spring na: navigasie, soek

Xhosa (xh)[wysig]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord[wysig]


Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   uMgqibelo     imiGqibelo  
Vokatief   Mgqibelo     miGqibelo  
Lokatief   eMgqibelweni,
  kuMgqibelo  
  emiGqibelweni,
  kwimiGqibelo  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  nguMgqibelo     yimiGqibelo  
Nominatief
(negatief)
  (k)akunguMgqibelo     (k)akuyimiGqibelo  
Met besitskakels: uMgqibelo (possessief)


Klas 3,  meervoud: klas 4


Nuvola apps edu languages.png Uitspraak:[wysig]

IPA:
sonder kopulatief: [um!giˈɓɛːlɔ], vokatief: [m!giˈɓɛːlɔ]; lokatief: [em!giɓɛˈlɔ̯eːni, kˀum!giˈɓɛːlɔ]; meervoud: [imi!giˈɓɛːlɔ], vokatief: [mi!giˈɓɛːlɔ]; lokatief: [emi!giɓɛˈlɔ̯eːni, kˀɔ̯imi!giˈɓɛːlɔ]
met kopulatief: positief: [ŋgum!giˈɓɛːlɔ], meervoud: [jimi!giˈɓɛːlɔ]; negatief: [(kˀ)akˀuŋgum!giˈɓɛːlɔ], meervoud: [(kˀ)akˀujimi!giˈɓɛːlɔ]


Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse:[wysig]

Saterdag



Zoeloe (zu)[wysig]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord[wysig]


Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   uMgqibelo     imiGqibelo  
Vokatief   Mgqibelo     miGqibelo  
Lokatief   eMgqibelweni     emiGqibelweni  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  nguMgqibelo     yimiGqibelo  
Nominatief
(negatief)
  (k)akunguMgqibelo     (k)akuyimiGqibelo  
Met besitskakels: uMgqibelo (possessief)


Klas 3,  meervoud: klas 4


Nuvola apps edu languages.png Uitspraak:[wysig]

IPA:
sonder kopulatief: [um!giˈɓɛːlɔ], vokatief: [m!giˈɓɛːlɔ]; lokatief: [em!giɓɛˈlɔ̯eːni]; meervoud: [im(i)!giˈɓɛːlɔ], vokatief: [mi!giˈɓɛːlɔ]; lokatief: [em(i)!giɓɛˈlɔ̯eːni]
met kopulatief: positief: [ŋgum!giˈɓɛːlɔ], meervoud: [jim(i)!giˈɓɛːlɔ]; negatief: [(kˀ)akˀuŋgum!giˈɓɛːlɔ], meervoud: [(kˀ)akˀujim(i)!giˈɓɛːlɔ]


Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse:[wysig]

Saterdag