unwele

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Spring na: navigasie, soek

Xhosa (xh)[wysig]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord[wysig]


Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   unwele     iinwele  
Vokatief   lunwele     zinwele  
Lokatief   elunweleni,
  kunwele  
  ezinweleni,
  kwiinwele  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  lunwele     zinwele  
Nominatief
(negatief)
  (k)akulunwele     (k)akuzinwele  
Met besitskakels: unwele (possessief)


Klas 11,  meervoud: klas 10


Nuvola apps edu languages.png Uitspraak:[wysig]

IPA:
sonder kopulatief: [uːˈnɔ̯ɛːlɛ], vokatief: [luˈnɔ̯ɛːlɛ]; lokatief: [elunɔ̯ɛˈleːni, kˀuˈnɔ̯ɛːlɛ]; meervoud: [iːˈnɔ̯ɛːlɛ], vokatief: [ziˈnɔ̯ɛːlɛ]; lokatief: [ezinɔ̯ɛˈleːni, kˀɔ̯iːˈnɔ̯ɛːlɛ]
met kopulatief: positief: [luˈnɔ̯ɛːlɛ], meervoud: [ziˈnɔ̯ɛːlɛ]; negatief: [(kˀ)akˀuluˈnɔ̯ɛːlɛ], meervoud: [(kˀ)akˀuziˈnɔ̯ɛːlɛ]


Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse:[wysig]

Haar op kop van mense.


Nuvola apps noatun.png Sinonieme:[wysig]

(Lang hare:) isihlwitha


Zoeloe (zu)[wysig]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord[wysig]


Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   unwele     izinwele  
Vokatief   lunwele     zinwele  
Lokatief   onweleni,
  elunweleni,
  olunweleni  
  ezinweleni  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  ngunwele,
  lunwele  
  yizinwele  
Nominatief
(negatief)
  (k)akungunwele,
  (k)akulunwele  
  (k)akuyizinwele  
Met besitskakels: unwele (possessief)


Klas 11,  meervoud: klas 10


Nuvola apps edu languages.png Uitspraak:[wysig]

IPA:
sonder kopulatief: [uːˈnɔ̯ɛːlɛ], vokatief: [luˈnɔ̯ɛːlɛ]; lokatief: [oːnɔ̯ɛˈleːni, elunɔ̯ɛˈleːni , olunɔ̯ɛˈleːni]; meervoud: [iziˈnɔ̯ɛːlɛ], vokatief: [ziˈnɔ̯ɛːlɛ]; lokatief: [ezinɔ̯ɛˈleːni]
met kopulatief: positief: [ŋguːˈnɔ̯ɛːlɛ, luˈnɔ̯ɛːlɛ], meervoud: [jiziˈnɔ̯ɛːlɛ]; negatief: [(kˀ)akˀuŋguːˈnɔ̯ɛːlɛ, (kˀ)akˀuluˈnɔ̯ɛːlɛ], meervoud: [(kˀ)akˀujiziˈnɔ̯ɛːlɛ]


Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse:[wysig]

Haar op kop van mense.


Nuvola apps noatun.png Sinonieme:[wysig]

(Lang hare:) isihluthu