ifowuni

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   ifowuni     iifowuni  
Vokatief   fowuni     zifowuni  
Lokatief   efowunini,
  kwifowuni  
  ezifowunini,
  kwiifowuni  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  yifowuni     zifowuni  
Nominatief
(negatief)
  (k)akuyifowuni     (k)akuzifowuni  
Met besitskakels: ifowuni (possessief)

Klas 9,  meervoud: klas 10

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [ifoˈwuːni], vokatief: [foˈwuːni]; lokatief: [ɛfowuˈniːni, kˀɔ̯ifoˈwuːni]; meervoud: [iːfoˈwuːni], vokatief: [zifoˈwuːni]; lokatief: [ezifowuˈniːni, kˀɔ̯iːfoˈwuːni]
met kopulatief: positief: [jifoˈwuːni], meervoud: [zifoˈwuːni]; negatief: [(kˀ)akˀujifoˈwuːni], meervoud: [(kˀ)akˀuzifoˈwuːni]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Telefoon

   Crystal Clear app noatun.png Wisselvorme

ifoni

   Nuvola kdict glass.svg Afleiding

< Engels "phone" telefoon.