uLwesibini

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   uLwesibini     ooLwesibini  
Vokatief   Lwesibini     boLwesibini  
Lokatief   kuLwesibini     kooLwesibini  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  nguLwesibini     ngooLwesibini  
Nominatief
(negatief)
  (k)akunguLwesibini     (k)akungooLwesibini  
Met besitskakels: uLwesibini (possessief)

Klas 1a,  meervoud: klas 2a

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [ulɔ̯esiˈɓiːni], vokatief: [lɔ̯esiˈɓiːni]; lokatief: [kˀulɔ̯esiˈɓiːni]; meervoud: [ɔːlɔ̯esiˈɓiːni], vokatief: [ɓɔlɔ̯esiˈɓiːni]; lokatief: [kˀɔːlɔ̯esiˈɓiːni]
met kopulatief: positief: [ŋgulɔ̯esiˈɓiːni], meervoud: [ŋgɔːlɔ̯esiˈɓiːni]; negatief: [(kˀ)akˀuŋgulɔ̯esiˈɓiːni], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgɔːlɔ̯esiˈɓiːni]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Dinsdag