ialfabethi

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Spring na: navigasie, soek

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   ialfabethi     iialfabethi  
Vokatief   alfabethi     zialfabethi  
Lokatief   ealfabethini,
  kwialfabethi  
  ezialfabethini,
  kwiialfabethi  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  yialfabethi     zialfabethi  
Nominatief
(negatief)
  (k)akuyialfabethi     (k)akuzialfabethi  
Met besitskakels: ialfabethi (possessief)

Klas 9,  meervoud: klas 10

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [ialfaˈɓeːtʰi], vokatief: [alfaˈɓeːtʰi]; lokatief: [alfaɓeˈtʰiːni, kˀɔ̯ialfaˈɓeːtʰi]; meervoud: [iːalfaˈɓeːtʰi], vokatief: [zialfaˈɓeːtʰi]; lokatief: [ezialfaɓeˈtʰini, kˀɔ̯iːalfaˈɓeːtʰi]
met kopulatief: positief: [jialfaˈɓeːtʰi], meervoud: [zialfaˈɓeːtʰi]; negatief: [(kˀ)akˀujialfaˈɓeːtʰi], meervoud: [(kˀ)akˀuzialfaˈɓeːtʰi]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Alfabet