ihashe

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   ihashe     amahashe  
Vokatief   lihashe     mahashe  
Lokatief   ehasheni,
  kwihashe  
  emahasheni,
  kwamahashe  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  lihashe     ngamahashe  
Nominatief
(negatief)
  (k)akulihashe     (k)akungamahashe  
Met besitskakels: ihashe (possessief)

Klas 5,  meervoud: klas 6

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [iˈhaːʃɛ], vokatief: [liˈhaːʃɛ]; lokatief: [ɛhaˈʃeːni, kˀɔ̯iˈhaːʃɛ]; meervoud: [amaˈhaːʃɛ], vokatief: [maˈhaːʃɛ]; lokatief: [ɛmahaˈʃeːni, kˀɔ̯amaˈhaːʃɛ]
met kopulatief: positief: [liˈhaːʃɛ], meervoud: [ŋgamaˈhaːʃɛ]; negatief: [(kˀ)akˀuliˈhaːʃɛ], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgamaˈhaːʃɛ]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Perd