ilitye

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   ilitye     amatye  
Vokatief   litye     matye  
Lokatief   elityeni,
  kwilitye  
  ematyeni,
  kwamatye  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  lilitye     ngamatye  
Nominatief
(negatief)
  (k)akulilitye     (k)akungamatye  
Met besitskakels: ilitye (possessief)

Klas 5,  meervoud: klas 6

Nuvola apps edu languages.svg Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [iˈliːcˀɛ], vokatief: [ˈliːcˀɛ]; lokatief: [eliˈcˀeːni, kˀɔ̯iˈliːcˀɛ]; meervoud: [aˈmaːcˀɛ], vokatief: [ˈmaːcˀɛ]; lokatief: [ɛmaˈcˀeːni, kˀɔ̯aˈmaːcˀɛ]
met kopulatief: positief: [liˈliːcˀɛ], meervoud: [ŋgaˈmaːcˀɛ]; negatief: [(kˀ)akˀuliˈliːcˀɛ], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgaˈmaːcˀɛ]

Open book 01.svg Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Klip