ibhola

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   ibhola     iibhola  
Vokatief   bhola     zibhola  
Lokatief   ebholeni,
  kwibhola  
  ezibholeni,
  kwiibhola  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  yibhola     zibhola  
Nominatief
(negatief)
  (k)akuyibhola     (k)akuzibhola  
Met besitskakels: ibhola (possessief)

Klas 9,  meervoud: klas 10

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [iˈbɔːla], vokatief: [ˈbɔːla]; lokatief: [ɛbɔˈleːni, kˀɔ̯iˈbɔːla]; meervoud: [iːˈbɔːla], vokatief: [ziˈbɔːla]; lokatief: [ezibɔˈleːni, kˀɔ̯iːˈbɔːla]
met kopulatief: positief: [jiˈbɔːla], meervoud: [ziˈbɔːla]; negatief: [(kˀ)akˀujiˈbɔːla], meervoud: [(kˀ)akˀuziˈbɔːla]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Bal, 'n ronde voorwerp gebruik by verskeie spele.


Zoeloe (zu)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   ibhola     amabhola  
Vokatief   libhola     mabhola  
Lokatief   ebholeni     emabholeni  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  yibhola,
  libhola  
  ngamabhola  
Nominatief
(negatief)
  (k)akuyibhola,
  (k)akulibhola  
  (k)akungamabhola  
Met besitskakels: ibhola (possessief)

Klas 5,  meervoud: klas 6

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [iːˈbɔːla], vokatief: [liˈbɔːla]; lokatief: [ɛbɔˈleːni]; meervoud: [amaˈbɔːla], vokatief: [maˈbɔːla]; lokatief: [ɛmabɔˈleːni]
met kopulatief: positief: [jiːˈbɔːla, liˈbɔːla], meervoud: [ŋgamaˈbɔːla]; negatief: [(kˀ)akˀujiːˈbɔːla, (kˀ)akˀuliˈbɔːla], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgamaˈbɔːla]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Bal, 'n ronde voorwerp gebruik by verskeie spele.