ikhemisti

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   ikhemisti     iikhemisti  
Vokatief   khemisti     zikhemisti  
Lokatief   ekhemisti,
  kwikhemisti  
  ezikhemisti,
  kwiikhemisti  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  yikhemisti     zikhemisti  
Nominatief
(negatief)
  (k)akuyikhemisti     (k)akuzikhemisti  
Met besitskakels: ikhemisti (possessief)

Klas 9,  meervoud: klas 10

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [ikʰeˈmiːsti], vokatief: [kʰeˈmiːsti]; lokatief: [ɛkʰeˈmiːsti, kˀɔ̯ikʰeˈmiːsti]; meervoud: [iːkʰeˈmiːsti], vokatief: [zikʰeˈmiːsti]; lokatief: [ezikʰeˈmiːsti, kˀɔ̯iːkʰeˈmiːsti]
met kopulatief: positief: [jikʰeˈmiːsti], meervoud: [zikʰeˈmiːsti]; negatief: [(kˀ)akˀujikʰeˈmiːsti], meervoud: [(kˀ)akˀuzikʰeˈmiːsti]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Apteek