imini

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   imini     iimini  
Vokatief   mini     zimini  
Lokatief   emini,
  kwimini  
  ezimini,
  kwiimini  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  yimini     zimini  
Nominatief
(negatief)
  (k)akuyimini     (k)akuzimini  
Met besitskakels: imini (possessief)

Klas 9,  meervoud: klas 10

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [iˈmiːni], vokatief: [ˈmiːni]; lokatief: [eˈmiːni, kˀɔ̯iˈmiːni]; meervoud: [iːˈmiːni], vokatief: [ziˈmiːni]; lokatief: [eziˈmiːni, kˀɔ̯iːˈmiːni]
met kopulatief: positief: [jiˈmiːni], meervoud: [ziˈmiːni]; negatief: [(kˀ)akˀujiˈmiːni], meervoud: [(kˀ)akˀuziˈmiːni]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Imini

   Nuvola apps noatun.png Sinonieme

(Tydsverloop van 24 uur:) usuku


Zoeloe (zu)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   imini     amamini  
Vokatief   limini     mamini  
Lokatief   emini     emamini  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  yimini,
  limini  
  ngamamini  
Nominatief
(negatief)
  (k)akuyimini,
  (k)akulimini  
  (k)akungamamini  
Met besitskakels: imini (possessief)

Klas 5,  meervoud: klas 6

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [iːˈmiːni], vokatief: [liˈmiːni]; lokatief: [eːˈmiːni]; meervoud: [amaˈmiːni], vokatief: [maˈmiːni]; lokatief: [ɛmaˈmiːni]
met kopulatief: positief: [jiːˈmiːni, liˈmiːni], meervoud: [ŋgamaˈmiːni]; negatief: [(kˀ)akˀujiːˈmiːni, (kˀ)akˀuliˈmiːni], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgamaˈmiːni]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Imini

   Nuvola apps noatun.png Sinonieme

ilanga, umuhla; (tydsverloop van 24 uur:) usuku, umuhla