isi-Ido

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   isi-Ido      
Vokatief   si-Ido      
Lokatief   esi-Ido,
  kwisi-Ido  
   
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  si-Ido      
Nominatief
(negatief)
  (k)akusi-Ido      
Met besitskakels: isi-Ido (possessief)

Klas 7

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [isiˈiːd̥ɔ], vokatief: [siˈiːd̥ɔ]; lokatief: [esiˈiːd̥ɔ, kˀɔ̯isiˈiːd̥ɔ]
met kopulatief: positief: [siˈiːd̥ɔ], negatief: [(kˀ)akˀusiˈiːd̥ɔ]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Ido, 'n kunsmatige taal.


Zoeloe (zu)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   isi-Ido      
Vokatief   si-Ido      
Lokatief   esi-Ido      
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  yisi-Ido      
Nominatief
(negatief)
  (k)akuyisi-Ido      
Met besitskakels: isi-Ido (possessief)

Klas 7

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [isiˈiːd̥ɔ], vokatief: [siˈiːd̥ɔ]; lokatief: [esiˈiːd̥ɔ]
met kopulatief: positief: [jisiˈiːd̥ɔ], negatief: [(kˀ)akˀujisiˈiːd̥ɔ]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Ido, 'n kunsmatige taal.