isihlwitha

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   isihlwitha      
Vokatief   sihlwitha      
Lokatief   esihlwitheni,
  kwisihlwitha  
   
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  sihlwitha      
Nominatief
(negatief)
  (k)akusihlwitha      
Met besitskakels: isihlwitha (possessief)

Klas 7

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [isiˈɬɔ̯iːtʰa], vokatief: [siˈɬɔ̯iːtʰa]; lokatief: [esiɬɔ̯iˈtʰeːni, kˀɔ̯isiˈɬɔ̯iːtʰa]
met kopulatief: positief: [siˈɬɔ̯iːtʰa], negatief: [(kˀ)akˀusiˈɬɔ̯iːtʰa]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Lang hare op kop van mense.

   Nuvola apps noatun.png Sinonieme

unwele