unwele

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Spring na: navigasie, soek

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   unwele     iinwele  
Vokatief   lunwele     zinwele  
Lokatief   elunweleni,
  kunwele  
  ezinweleni,
  kwiinwele  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  lunwele     zinwele  
Nominatief
(negatief)
  (k)akulunwele     (k)akuzinwele  
Met besitskakels: unwele (possessief)

Klas 11,  meervoud: klas 10

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [uːˈnɔ̯ɛːlɛ], vokatief: [luˈnɔ̯ɛːlɛ]; lokatief: [elunɔ̯ɛˈleːni, kˀuˈnɔ̯ɛːlɛ]; meervoud: [iːˈnɔ̯ɛːlɛ], vokatief: [ziˈnɔ̯ɛːlɛ]; lokatief: [ezinɔ̯ɛˈleːni, kˀɔ̯iːˈnɔ̯ɛːlɛ]
met kopulatief: positief: [luˈnɔ̯ɛːlɛ], meervoud: [ziˈnɔ̯ɛːlɛ]; negatief: [(kˀ)akˀuluˈnɔ̯ɛːlɛ], meervoud: [(kˀ)akˀuziˈnɔ̯ɛːlɛ]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Haar op kop van mense.

   Nuvola apps noatun.png Sinonieme

(Lang hare:) isihlwitha


Zoeloe (zu)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   unwele     izinwele  
Vokatief   lunwele     zinwele  
Lokatief   onweleni,
  elunweleni,
  olunweleni  
  ezinweleni  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  ngunwele,
  lunwele  
  yizinwele  
Nominatief
(negatief)
  (k)akungunwele,
  (k)akulunwele  
  (k)akuyizinwele  
Met besitskakels: unwele (possessief)

Klas 11,  meervoud: klas 10

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [uːˈnɔ̯ɛːlɛ], vokatief: [luˈnɔ̯ɛːlɛ]; lokatief: [oːnɔ̯ɛˈleːni, elunɔ̯ɛˈleːni , olunɔ̯ɛˈleːni]; meervoud: [iziˈnɔ̯ɛːlɛ], vokatief: [ziˈnɔ̯ɛːlɛ]; lokatief: [ezinɔ̯ɛˈleːni]
met kopulatief: positief: [ŋguːˈnɔ̯ɛːlɛ, luˈnɔ̯ɛːlɛ], meervoud: [jiziˈnɔ̯ɛːlɛ]; negatief: [(kˀ)akˀuŋguːˈnɔ̯ɛːlɛ, (kˀ)akˀuluˈnɔ̯ɛːlɛ], meervoud: [(kˀ)akˀujiziˈnɔ̯ɛːlɛ]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Haar op kop van mense.

   Nuvola apps noatun.png Sinonieme

(Lang hare:) isihluthu