umnqwazi

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   umnqwazi     iminqwazi  
Vokatief   mnqwazi     minqwazi  
Lokatief   emnqwazini,
  kumnqwazi  
  eminqwazini,
  kwiminqwazi  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  ngumnqwazi     yiminqwazi  
Nominatief
(negatief)
  (k)akungumnqwazi     (k)akuyiminqwazi  
Met besitskakels: umnqwazi (possessief)

Klas 3,  meervoud: klas 4

Nuvola apps edu languages.svg Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [umˈŋ!ɔ̯aːzi], vokatief: [mˈŋ!ɔ̯aːzi]; lokatief: [ɛmŋ!ɔ̯aˈziːni, kˀumˈŋ!ɔ̯aːzi]; meervoud: [imiˈŋ!ɔ̯aːzi], vokatief: [miˈŋ!ɔ̯aːzi]; lokatief: [emiŋ!ɔ̯aˈziːni, kˀɔ̯imiˈŋ!ɔ̯aːzi]
met kopulatief: positief: [ŋgumˈŋ!ɔ̯aːzi], meervoud: [jimiˈŋ!ɔ̯aːzi]; negatief: [(kˀ)akˀuŋgumˈŋ!ɔ̯aːzi], meervoud: [(kˀ)akˀujimiˈŋ!ɔ̯aːzi]

Open book 01.svg Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Hoed