umnwe

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   umnwe     iminwe  
Vokatief   mnwe     minwe  
Lokatief   emnweni,
  kumnwe  
  eminweni,
  kwiminwe  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  ngumnwe     yiminwe  
Nominatief
(negatief)
  (k)akungumnwe     (k)akuyiminwe  
Met besitskakels: umnwe (possessief)

Klas 3,  meervoud: klas 4

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [uˈm̩nɔ̯e], vokatief: [ˈm̩nɔ̯e]; lokatief: [em̩ˈnɔ̯eːni, kˀuˈm̩nɔ̯e]; meervoud: [iˈmiːnɔ̯e], vokatief: [ˈmiːnɔ̯e]; lokatief: [emiˈnɔ̯eːni, kˀɔ̯iˈmiːnɔ̯e]
met kopulatief: positief: [ŋguˈm̩nɔ̯e], meervoud: [jiˈmiːnɔ̯e]; negatief: [(kˀ)akˀuŋguˈm̩nɔ̯e], meervoud: [(kˀ)akˀujiˈmiːnɔ̯e]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Vinger