íslendingur

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Faroëes (fo)

Naamval Enkelvoud Meervoud
Onbepaald Bepaald Onbepaald Bepaald
Nominatief íslendingur m íslendingurin íslendingar íslendingarnir
Genitief íslendings íslendingsins íslendinga íslendinganna
Datief íslendingi íslendinginum íslendingum íslendingunum
Akkusatief íslending íslendingin íslendingar íslendingarnar

Nuvola apps edu languages.svg Uitspraak

IPA:
onbepaald: [ˈʊɪ̯slɛndɪŋgʊɹ, ˈʊʃlɛndɪŋgʊɹ], genitief: [ˈʊɪ̯slɛndɪŋks, ˈʊʃlɛndɪŋks], datief: [ˈʊɪ̯slɛndɪɲʤ̥ɪ, ˈʊʃlɛndɪɲʤ̥ɪ], akkusatief: [ˈʊɪ̯slɛndɪŋg̊, ˈʊʃlɛndɪŋg̊]; meervoud: [ˈʊɪ̯slɛndɪŋgaɹ, ˈʊʃlɛndɪŋgaɹ], genitief: [ˈʊɪ̯slɛndɪŋga, ˈʊʃlɛndɪŋga], datief: [ˈʊɪ̯slɛndɪŋgʊn, ˈʊʃlɛndɪŋgʊn]
bepaald: [ˈʊɪ̯slɛndɪŋgʊɹɪn, ˈʊʃlɛndɪŋgʊɹɪn], genitief: [ˈʊɪ̯slɛndɪŋksɪn̥s, ˈʊʃlɛndɪŋksɪn̥s], datief: [ˈʊɪ̯slɛndɪɲʤ̥ɪnʊn, ˈʊʃlɛndɪɲʤ̥ɪnʊn], akkusatief: [ˈʊɪ̯slɛndɪɲʤ̥ɪn, ˈʊʃlɛndɪɲʤ̥ɪn]; meervoud: [ˈʊɪ̯slɛndɪŋganɪɹ, ˈʊʃlɛndɪŋganɪɹ], genitief: [ˈʊɪ̯slɛndɪŋgana, ˈʊʃlɛndɪŋgana], datief: [ˈʊɪ̯slɛndɪŋgʊnʊn, ˈʊʃlɛndɪŋgʊnʊn], akkusatief: [ˈʊɪ̯slɛndɪŋganaɹ, ˈʊʃlɛndɪŋganaɹ]

Open book 01.svg Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

  1. (demoniem) Yslander
  2. Yslandse