indlu

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   indlu     izindlu  
Vokatief   ndlu     zindlu  
Lokatief   endlwini,
  kwindlu  
  ezindlwini,
  kwizindlu  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  yindlu     zindlu  
Nominatief
(negatief)
  (k)akuyindlu     (k)akuzindlu  
Met besitskakels: indlu (possessief)

Klas 9,  meervoud: klas 10

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [ˈiːndɮu], vokatief: [ndɮu]; lokatief: [eˈndɮɔ̯iːni, ˈkˀɔ̯iːndɮu]; meervoud: [iˈziːndɮu], vokatief: [ˈziːndɮu]; lokatief: [eziˈndɮɔ̯iːni, kˀɔ̯iˈziːndɮu]
met kopulatief: positief: [ˈjiːndɮu], meervoud: [ˈziːndɮu]; negatief: [(kˀ)akˀuˈjiːndɮu], meervoud: [(kˀ)akˀuˈziːndɮu]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

  1. Huis
  2. Kamer


Zoeloe (zu)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   indlu     izindlu  
Vokatief   ndlu     zindlu  
Lokatief   endlini     ezindlini  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  yindlu     yizindlu  
Nominatief
(negatief)
  (k)akuyindlu     (k)akuyizindlu  
Met besitskakels: indlu (possessief)

Klas 9,  meervoud: klas 10

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [ˈiːndɮu], vokatief: [ndɮu]; lokatief: [eˈndɮiːni]; meervoud: [iˈziːndɮu], vokatief: [ˈziːndɮu]; lokatief: [eziˈndɮiːni]
met kopulatief: positief: [ˈjiːndɮu], meervoud: [jiˈziːndɮu]; negatief: [(kˀ)akˀuˈjiːndɮu], meervoud: [(kˀ)akˀujiˈziːndɮu]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

  1. Huis
  2. Kamer