uyihlo

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   uyihlo     ooyihlo  
Vokatief   yihlo     boyihlo  
Lokatief   kuyihlo     kooyihlo  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  nguyihlo     ngooyihlo  
Nominatief
(negatief)
  (k)akunguyihlo     (k)akungooyihlo  
Met besitskakels: uyihlo (possessief)

Klas 1a,  meervoud: klas 2a

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [uˈjiːɬɔ], vokatief: [ˈjiːɬɔ]; lokatief: [kˀuˈjiːɬɔ]; meervoud: [ɔːˈjiːɬɔ], vokatief: [ɓɔˈjiːɬɔ]; lokatief: [kˀɔːˈjiːɬɔ]
met kopulatief: positief: [ŋguˈjiːɬɔ], meervoud: [ŋgɔːˈjiːɬɔ]; negatief: [(kˀ)akˀuŋguˈjiːɬɔ], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgɔːˈjiːɬɔ]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Jou vader, u vader, julle vader

   Dynamic-blue-down-and-right.svg Verwante woorde

(My vader, ons vader:) utata, ubawo; (sy vader, haar vader, hulle vader:) uyise


Zoeloe (zu)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   uyihlo     oyihlo  
Vokatief   yihlo     boyihlo  
Lokatief   kuyihlo     koyihlo  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  nguyihlo     ngoyihlo  
Nominatief
(negatief)
  (k)akunguyihlo     (k)akungoyihlo  
Met besitskakels: uyihlo (possessief)

Klas 1a,  meervoud: klas 2a

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [uˈjiːɬɔ], vokatief: [ˈjiːɬɔ]; lokatief: [kˀuˈjiːɬɔ]; meervoud: [ɔːˈjiːɬɔ], vokatief: [ɓɔˈjiːɬɔ]; lokatief: [kˀɔːˈjiːɬɔ]
met kopulatief: positief: [ŋguˈjiːɬɔ], meervoud: [ŋgɔːˈjiːɬɔ]; negatief: [(kˀ)akˀuŋguˈjiːɬɔ], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgɔːˈjiːɬɔ]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

  1. Jou vader, u vader
  2. Julle vader

   Nuvola apps noatun.png Sinonieme

1. ubaba wakho
2. ubaba wenu

   Dynamic-blue-down-and-right.svg Verwante woorde

(My vader, ons vader:) ubaba; (sy vader, haar vader, hulle vader:) uyise