uyise

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   uyise     ooyise  
Vokatief   yise     boyise  
Lokatief   kuyise     kooyise  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  nguyise     ngooyise  
Nominatief
(negatief)
  (k)akunguyise     (k)akungooyise  
Met besitskakels: uyise (possessief)

Klas 1a,  meervoud: klas 2a

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [uˈjiːsɛ], vokatief: [ˈjiːsɛ]; lokatief: [kˀuˈjiːsɛ]; meervoud: [ɔːˈjiːsɛ], vokatief: [ɓɔˈjiːsɛ]; lokatief: [kˀɔːˈjiːsɛ]
met kopulatief: positief: [ŋguˈjiːsɛ], meervoud: [ŋgɔːˈjiːsɛ]; negatief: [(kˀ)akˀuŋguˈjiːsɛ], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgɔːˈjiːsɛ]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Sy vader, haar vader, hulle vader

   Dynamic-blue-down-and-right.svg Verwante woorde

(My vader, ons vader:) utata, ubawo; (jou vader, u vader, julle vader:) uyihlo


Zoeloe (zu)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   uyise     oyise  
Vokatief   yise     boyise  
Lokatief   kuyise     koyise  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  nguyise     ngoyise  
Nominatief
(negatief)
  (k)akunguyise     (k)akungoyise  
Met besitskakels: uyise (possessief)

Klas 1a,  meervoud: klas 2a

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [uˈjiːsɛ], vokatief: [ˈjiːsɛ]; lokatief: [kˀuˈjiːsɛ]; meervoud: [ɔːˈjiːsɛ], vokatief: [ɓɔˈjiːsɛ]; lokatief: [kˀɔːˈjiːsɛ]
met kopulatief: positief: [ŋguˈjiːsɛ], meervoud: [ŋgɔːˈjiːsɛ]; negatief: [(kˀ)akˀuŋguˈjiːsɛ], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgɔːˈjiːsɛ]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Sy vader, haar vader, hulle vader

   Dynamic-blue-down-and-right.svg Verwante woorde

(My vader, ons vader:) ubaba; (jou vader, u vader, julle vader:) uyihlo, (jou vader, u vader:) ubaba wakho, (julle vader:) ubaba wenu