iliso

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   iliso     amehlo  
Vokatief   liso     mehlo  
Lokatief   elisweni,
  kwiliso  
  emehlweni,
  kwamehlo  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  liso     ngamehlo  
Nominatief
(negatief)
  (k)akuliso     (k)akungamehlo  
Met besitskakels: iliso (possessief)

Klas 5,  meervoud: klas 6

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [iˈliːsɔ], vokatief: [ˈliːsɔ]; lokatief: [eliˈsɔ̯eːni, kˀɔ̯iˈliːsɔ]; meervoud: [aˈmɛːɬɔ], vokatief: [ˈmɛːɬɔ]; lokatief: [ɛmeˈɬɔ̯eːni, kˀɔ̯aˈmɛːɬɔ]
met kopulatief: positief: [ˈliːsɔ], meervoud: [ŋgaˈmɛːɬɔ]; negatief: [(kˀ)akˀuˈliːsɔ], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgaˈmɛːɬɔ]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Oog


Zoeloe (zu)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   iliso     amehlo  
Vokatief   liso     mehlo  
Lokatief   elisweni     emehlweni  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  yiliso,
  liso  
  ngamehlo  
Nominatief
(negatief)
  (k)akuyiliso,
  (k)akuliso  
  (k)akungamehlo  
Met besitskakels: iliso (possessief)

Klas 5,  meervoud: klas 6

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [iˈliːsɔ], vokatief: [ˈliːsɔ]; lokatief: [eliˈsɔ̯eːni]; meervoud: [aˈmɛːɬɔ], vokatief: [ˈmɛːɬɔ]; lokatief: [ɛmeˈɬɔ̯eːni]
met kopulatief: positief: [jiˈliːsɔ, ˈliːsɔ], meervoud: [ŋgaˈmɛːɬɔ]; negatief: [(kˀ)akˀujiˈliːsɔ, (kˀ)akˀuˈliːsɔ], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgaˈmɛːɬɔ]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Oog

   Crystal Clear app noatun.png Wisselvorme

iso