umfundisi

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Jump to navigation Jump to search

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   umfundisi     abafundisi  
Vokatief   mfundisi     bafundisi  
Lokatief   kumfundisi     kubafundisi  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  ngumfundisi     ngabafundisi  
Nominatief
(negatief)
  (k)akungumfundisi     (k)akungabafundisi  
Met besitskakels: umfundisi (possessief)

Klas 1,  meervoud: klas 2

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [uɱφfˀuˈndiːsi], vokatief: [ɱφfˀuˈndiːsi]; lokatief: [kˀuɱφfˀuˈndiːsi]; meervoud: [aɓafuˈndiːsi], vokatief: [ɓafuˈndiːsi]; lokatief: [kˀuɓafuˈndiːsi]
met kopulatief: positief: [ŋguɱφfˀuˈndiːsi], meervoud: [ŋgaɓafuˈndiːsi]; negatief: [(kˀ)akˀuŋguɱφfˀuˈndiːsi], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgaɓafuˈndiːsi]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Predikant


Zoeloe (zu)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   umfundisi     abafundisi  
Vokatief   mfundisi     bafundisi  
Lokatief   kumfundisi     kubafundisi  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  ngumfundisi     ngabafundisi  
Nominatief
(negatief)
  (k)akungumfundisi     (k)akungabafundisi  
Met besitskakels: umfundisi (possessief)

Klas 1,  meervoud: klas 2

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [uɱφfˀuˈndiːsi], vokatief: [ɱφfˀuˈndiːsi]; lokatief: [kˀuɱφfˀuˈndiːsi]; meervoud: [aɓafuˈndiːsi], vokatief: [ɓafuˈndiːsi]; lokatief: [kˀuɓafuˈndiːsi]
met kopulatief: positief: [ŋguɱφfˀuˈndiːsi], meervoud: [ŋgaɓafuˈndiːsi]; negatief: [(kˀ)akˀuŋguɱφfˀuˈndiːsi], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgaɓafuˈndiːsi]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

  1. Onderwyser
  2. Onderwyseres
  3. Predikant

   Nuvola apps noatun.png Sinonieme

1., 2. utisha, uthishela