uLwesihlanu

Vanuit Wiktionary, die vrye woordeboek.
Spring na: navigasie, soek

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   uLwesihlanu     ooLwesihlanu  
Vokatief   Lwesihlanu     boLwesihlanu  
Lokatief   kuLwesihlanu     kooLwesihlanu  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  nguLwesihlanu     ngooLwesihlanu  
Nominatief
(negatief)
  (k)akunguLwesihlanu     (k)akungooLwesihlanu  
Met besitskakels: uLwesihlanu (possessief)

Klas 1a,  meervoud: klas 2a

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [ulɔ̯esiˈɬaːnu], vokatief: [lɔ̯esiˈɬaːnu]; lokatief: [kˀulɔ̯esiˈɬaːnu]; meervoud: [ɔːlɔ̯esiˈɬaːnu], vokatief: [ɓɔlɔ̯esiˈɬaːnu]; lokatief: [kˀɔːlɔ̯esiˈɬaːnu]
met kopulatief: positief: [ŋgulɔ̯esiˈɬaːnu], meervoud: [ŋgɔːlɔ̯esiˈɬaːnu]; negatief: [(kˀ)akˀuŋgulɔ̯esiˈɬaːnu], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgɔːlɔ̯esiˈɬaːnu]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Vrydag


Zoeloe (zu)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   uLwesihlanu     oLwesihlanu  
Vokatief   Lwesihlanu     boLwesihlanu  
Lokatief   kuLwesihlanu     koLwesihlanu  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  nguLwesihlanu     ngoLwesihlanu  
Nominatief
(negatief)
  (k)akunguLwesihlanu     (k)akungoLwesihlanu  
Met besitskakels: uLwesihlanu (possessief)

Klas 1a,  meervoud: klas 2a

Nuvola apps edu languages.png Uitspraak

IPA:
nie-predikatief: [ulɔ̯esiˈɬaːnu], vokatief: [lɔ̯esiˈɬaːnu]; lokatief: [kˀulɔ̯esiˈɬaːnu]; meervoud: [ɔːlɔ̯esiˈɬaːnu], vokatief: [ɓɔlɔ̯esiˈɬaːnu]; lokatief: [kˀɔːlɔ̯esiˈɬaːnu]
predikatief: positief: [ŋgulɔ̯esiˈɬaːnu], meervoud: [ŋgɔːlɔ̯esiˈɬaːnu]; negatief: [(kˀ)akˀuŋgulɔ̯esiˈɬaːnu], meervoud: [(kˀ)akˀuŋgɔːlɔ̯esiˈɬaːnu]

Open book 01.png Selfstandige naamwoord

   Crystal Clear app kedit.svg Betekenisse

Vrydag